Relacja z wizyty w Szwajcarii


W dniach 16 - 24 czerwca 2012 w ramach projektu „Mamo, tato, zabierz mnie do biblioteki!” bibliotekarze z województwa pomorskiego (w tym bibliotekarz naszej szkoły) gościli w Szwajcarii i odwiedzali tamtejsze biblioteki. Celem wizyty było poznanie rozwiązań funkcjonujących w szwajcarskich placówkach pracujących z najmłodszymi czytelnikami i poznanie działalności bibliotek różnych szczebli w regionie Suisse Romande.
Podczas wizyty studyjnej polscy bibliotekarze poznali  zasady działania szwajcarskich bibliotek oraz stosowane metody i formy pracy z czytelnikiem dziecięcym. Uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach  pozwoliło rozpoznać liczne podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu bibliotek obu krajów. 
Mogliśmy pozazdrościć Szwajcarom przestronnych, doskonale wyposażonych lokali bibliotecznych. Nasze zainteresowanie wzbudził także ogólnoszwajcarski projekt „Né pour lire” (Urodzeni do czytania) skierowany do najmłodszych czytelników.
Wszyscy wróciliśmy do kraju pełni wrażeń i nowych pomysłów.  Mimo trwających jeszcze wakacji, już powoli planuję, jak niektóre rozwiązania podpatrzone w Szwajcarii przenieść na własny grunt.
Kolejny etap projektu (czyli warsztaty metodyczne zaplanowane na wrzesień 2012) odbędzie się w formie interaktywnych zajęć, których zadaniem będzie wymiana doświadczeń i doskonalenie kompetencji zawodowych w zakresie kreatywnej pracy z najmłodszymi czytelnikami.