Niezwykły świat J.Tuwima ilustrowany techniką origami

 
Warsztaty literacko – plastyczne w bibliotece
Czytanie nas nakręca, stymuluje, inspiruje… Czytanie wyzwala kreatywność… A najlepszym miejscem, żeby uwolnić tę twórczą energię  jest biblioteka.
Dzieci ogarnęło kolorowe szaleństwo za sprawą warsztatów literacko-plastycznych zorganizowanych w bibliotece. Okazuje się, że płaskie origami z kolorowych kółek pozwala wyczarować niezwykły świat.
U podłoża mojego pomysłu była chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci, ich wyobraźni, umiejętności manualnych oraz zapoznanie z techniką origami płaskiego z koła.
Inspiracją dla dzieci była twórczość Juliana Tuwima, którą miały okazję wysłuchać (w formie audiobooka) oraz kolorowe koła z papieru w różnych rozmiarach.
Podczas składania dzieci same tworzyły różne postacie, opierając się na przygotowanym wzorze-schemacie lub improwizując. Każda drobna zmiana czy przekształcenie wzoru dostarczała dzieciom  wiele radości, oraz zachęcała do następnych prób w składaniu. Uczniowie odkryli siebie w nowej roli twórcy i autora.
Origami daje wiele radości, usprawnia ręce i rozwija twórcze myślenie. Składanie papieru wpływa na pamięć, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową i przestrzenną, uczy dokładności i cierpliwości. Składanie papieru w oparciu o techniki płaskie sztuki origami jest bardzo ciekawą formą aktywizacji dzieci a zarazem lubianą przez nie formą zabawy.
Origami płaskie z koła - technika ta polega na składaniu papierowych kółek w różnych formatach, komponowaniu na płaszczyźnie obrazka z dowolnej liczby pozaginanych kół. Kółka, z których komponujemy obrazek przylepiamy delikatnie przy użyciu niewielkiej ilości kleju.
Rozsypane na ławce koła w różnych kolorach i wielkościach to teren badawczy dla dziecka, które porównuje, przelicza, przekształca, bardzo często opowiada o tym, co robi. To niekończące się ćwiczenia językowe, matematyczne oraz zbieranie ogromnej liczby różnorodnych doświadczeń dla rozwijającej się dynamicznie wyobraźni. Konstruowanie papierowych form może stać się przydatnym narzędziem integrującym wszelkie doświadczenie zmysłowe dziecka, zbierane systematycznie podczas każdej zabawy z papierową składanką, szczególnie na poziomie edukacji elementarnej. Składanie przez dzieci form dostosowanych do ich wieku, odpowiednich do poziomu ich sprawności manualnej i intelektualnej, stwarza sytuację, że każda wykonana praca będzie wielkim sukcesem dziecka. Wzrasta wówczas jego poczucie wartości, co daje bardzo pozytywne rezultaty w procesie wychowania.
Autorka wielu książek o sztuce origami D. Dziamska w jednej z nich napisała: "Origami to sztuka, która podobnie jak ogród rozwija się i ciągle zaskakuje nowymi, interesującymi kształtami papierowych modeli. Nieskończona liczba cudów w papierowym ogrodzie to morze kwiatów, drzew i roślin tych odkrytych, ale również tych, które istnieją w naszej wyobraźni".
http://www.origami.art.pl/http://www.profesor.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza