Targowisko cyfrowych różnościOj działo się, działo…
W środę 27 listopada na 4 i 5 godzinie lekcyjnej entuzjaści TIKu zawładnęli umysłami i emocjami koleżanek i kolegów.
Nasze Targi 2.0 składały się z dwóch części: – uroczystego otwarcia połączonego z podsumowaniem debaty nad Kodeksem… i tego, na co wszyscy czekali najbardziej – czyli zwiedzania 8 stoisk targowych znajdujących się w różnych salach i pracowniach… A na cyfrowych straganach towar różnorodny i kuszący, prezentowany fachowo i pomysłowo.
W tym samym czasie na parterze odbywał się bajecznie kolorowy kiermasz świąteczny, na którym królowały nie tylko ozdoby i kartki świąteczne, ale biżuteria, obrazy, prace z filcu, zrobione techniką decoupage, pyzate anioły z masy solnej i mnóstwo innych przepięknych przedmiotów zrobionych na otwartych warsztatach artystycznych w bibliotece szkolnej…
Również Samorząd Uczniowski skorzystał z naszego zaproszenia, zrobił sobie stoisko i promował swoje akcje.
OTWARCIE TARGÓW
Najpierw zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor dokonała uroczystego otwarcia targów i powitała przedstawicieli Rady Dzielnicy i Rady Rodziców oraz całą szkolną społeczność.
Jak nowe technologie zmieniają naszą szkołę pokazała nam w swoim wystąpieniu pani wicedyrektor. Wieść, że Rada Dzielnicy i Rada Rodziców fundują nam dwie kolejne tablice interaktywne, a Gmina Gdynia dorzuca kolejne trzy i inny sprzęt wywołała głośne HURRRAA!!
Przy okazji TIKowych tematów klasa 4a promowała swój cyfrowy KONTRAKT KLASOWY (do obejrzenia na stronie internetowej szkoły)…
Na naszej targowej agorze podsumowaliśmy trwającą przez dwa tygodnie poprzedzające targi debatę nad Kodeksem. Na zajęciach komputerowych, pod moderującym okiem Pani Ewy Matysiuk, klasy analizowały kodeks, dyskutowały, proponowały zmiany. Uczniowie wypełniali, przygotowaną przez Pana Marcina Wiśniewskiego, ankietę ewaluacyjną online. Teraz zapoznaliśmy się z wynikami tej debaty. Okazało się, że w większości nasz Kodeks sprawdza się w życiu szkoły. Kosmetyczne zmiany poddamy głosowaniu w grudniu.
Po części oficjalnej nadszedł czas na najważniejsze – na zwiedzanie stoisk!
NA STOISKACH…
Stoisk było osiem, a na nich towar najwyższej jakości polecany przez kompetentnych i twórczych prezenterów.
Stoisko 1. Pierwsze było „lotne” stoisko Szkolnego Koła Wolontariuszy”. Alicja i Natalia z 5b przechadzały się korytarzem na parterze jako żywa reklama planowanej akcji – uczenia nowych technologii seniorów. Nosiły „na sobie” plakat  pt: „POKOLENIA (y) (lubią) Fundację FLY”.
Stoisko 2. W bibliotece szkolnej Klub TIK zorganizował „Kino na Blogu”. Widzowie zasiadali na widowni i na dużym ekranie oglądali blog prowadzony przez Zuzię, a na blogu instrukcje przedstawione za pomocą Voki: „Jak prowadzić blog” i „Jak zrobić swoje Voki”. Później ochotnicy w asyście ekspertek: Yasminy i Martyny tworzyli swoje gadające awatary. Wszyscy mogli obserwować to na dużym ekranie, a poszczególne kroki głośno komentowała Zuzanna. Na koniec było zaproszenie do SCM na zabawę z Voki lub pomoc w zakładaniu bloga.
Stoisko 3. W sali multimedialnej Cyber Cucumbers z 6a i b wybrali HASŁO KODEKSU „Pomagamy sobie nawzajem w korzystaniu z TIK” i zaprezentowali nakręcony przez siebie film „Jakie korzyści niesie ze sobą Internet? Jak efektywnie wyszukiwać materiały w Sieci?”W prezentacji wykorzystali tablicę interaktywną. Można tu było „na gorąco” skorzystać z komputerów i sprawdzić podpowiedzi Karola, Konrada i Pawła, zarówno na temat wyszukiwania informacji, jak i kręcenia i montażu filmu.
Stoisko 4.Również w sali multimedialnej można było dowiedzieć się od uczniów z 5a i b jak zrobić sprawdzian używając„Multiple Choice Quiz Maker. Po wyjaśnieniu, jak korzystać z aplikacji, każdy mógł zasiąść przy komputerze i rozwiązać przygotowany quiz. Wielu śmiałków chciało sprawdzić swoją wiedzę 
Stoisko 5. Tuż obok, w pracowni komputerowej, wykorzystując tablicę multimedialną, uczniowie pokazywali, jak programować w Logo. Pokaz – a przede wszystkim własne próby programowania cieszyły się ogromnym powodzeniem. Efekty w postaci pięknych grafik zachwyciły wszystkich.
Stoisko 6. Tutaj uczennice 6b zdradzały tajemnice PowerPoint. Pokazały, że ten znany powszechnie program ma wiele różnych interesujących, nie zawsze wykorzystywanych funkcji. Pokazywały też prezentacje na temat Jana Pawła II, którego postać będzie tematem projektu grupy siostry Elżbiety.
Stoisko 7. Tu dominowały umysły ścisłe, czyli uczniowie z koła matematycznego testujący hasło kodeksu: „Sprawdzamy z TIK, czy dobrze zrobiliśmy zadanie”. Piątoklasiści prezentowali ciekawostkę – wyszperaną przez Olafa aplikację na urządzenia mobilne – kalkulator ułamkowy. Po zaprezentowaniu działania aplikacji, wszyscy mogli (i chcieli!!) sprawdzać działania na ułamkach na przygotowanych tabletach i IPadach. Nagle matematyka i nudne ułamki ujawniły swą powabną stronę.
Stoisko 8. I tu dochodzimy do stoiska bijącego rekordy popularności! Hasło, które znajdzie się w zmodyfikowanym kodeksie: ”Dbamy o duszę i ciało z TIK” znalazło swą ilustrację w ćwiczeniach relaksujących i wspomagających pracę naszego umysłu, stymulujących prawą i lewą półkulę mózgu. Odwiedzający zostali zaproszeni do czynnego udziału w „gimnastyce mózgu” prowadzonej przez  uczniów z klas 6a i b oraz 5a. Można było poznać źródła internetowe z takimi ćwiczeniami. To był prawdziwy hit.
Targi się skończyły – ale jako to po targach – nawiązano znajomości, umawiano się na tutoriale i pokazy. Dziś Zuzanna z Klubu TIK na zaproszenie uczniów z koła matematycznego pokazywała, jak zrobić Voki. Klub zamierza zaprosić na zajęcia koło matematyczne i policzyć ułamki na kalkulatorze, zaprosić specjalistów od robienia quizów -może przyda się w projekcie…. Kusi też programowanie…
W bibliotecznej SCM spotykali się dziś uczniowie, żeby pokazywać sobie i testować nowe umiejętności.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza