CYCLOFROGS w SP 23!Od września śledzimy z niesłabnącym zainteresowaniem – najpierw przygotowania, a od marca wielką rowerową podróż CycloFrogs – czyli sympatycznej francuskiej rodziny – po Europie. Ze szkołą z ich rodzinnego Valbonne współpracujemy w ramach eTwinningowego projektu „Be green! Are We Eco?”

Wyruszyli w marcu z Francji i jadąc przez Włochy, Chorwację, Bośnię, Węgry, Austrię, Słowację i Czechy, 25 maja przekroczyli granice Polski. Gościli w Cieszynie, Krakowie, Warszawie, zwiedzili Mazury. Przez Ostródę i Malbork zmierzali w stronę Trójmiasta… Po szczegóły zajrzyjcie na ich stronę internetową – naprawdę warto!
http://www.onetwotreefrog.fr/a-propos/
I oto dziś pojawili się w progach naszej szkoły: mama Kristell, tata John, trzyipółletnia Tara oraz jej sześcioipółletni brat Mael. Wraz z rowerami i całym podróżnym wyposażeniem wjechali do biblioteki, aby pokazać także praktyczny wymiar swojej wędrówki zgromadzonym w czytelni dzieciom. Opowieści wysłuchały panie dyrektor, przedstawiciele Rady Rodziców, sympatyczne panie z biura Ogrodnika Miasta oraz wielu nauczycieli…
Opowiadali o swoim projekcie ONE TWO TREE FROG,  zdradzając, że zagrożona wyginięciem żaba drzewna stała się maskotką projektu i znalazła się w jego nazwie. Zwiedzali Europę, bo mieszkają w Europie i chcieli lepiej poznać swoich współziomków… „Zielony” wymiar ich podróży – to być jak najmniej uciążliwym dla środowiska – stąd rowery – i na trudniejszych dla dzieci odcinkach drogi – pociągi. Mówili o ludziach, których spotkali na swojej drodze, i którzy często ich przygarniali na nocleg.
Pokazywali, wyposażenie, odzież na wszelką pogodę, śpiwory i maty. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły latarki czołowe, których używali do czytania i podczas przygotowywania wieczornych i porannych posiłków.
Mael pokazał dzieciom swoje książki i zeszyty – przez całą podróż systematycznie uczył się i wykonywał przygotowane przez nauczycieli zadania!
Nasi uczniowie zachęcani przez gości zadawali wiele pytań o podróż, spanie w namiotach, wyposażenie wyprawy… Spotkanie trwało ponad dwie godziny. W przerwie goście skosztowali naszej szkolnej kuchni. Trudno było się rozstać… Jeszcze spacer po Gdyni z panią Marią i Anetą i sympatyczna rodzina Coutel rusza w stronę Lęborka, a później dalej, na zachód. Będą podróżować do początku września.
Szerokiej i bezpiecznej drogi, przyjaciele… W przyszłym roku jesteśmy umówieni na wspólne eko-przedsięwzięcia:)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza