TYDZIEŃ BIBLIOTEKI W SP 23 W GDYNI


Tydzień biblioteki za nami…
„Tydzień bibliotek” 2012 świętowaliśmy wraz z innymi polskimi bibliotekami pod hasłem nawiązującym do Euro - „Biblioteka ciągle w grze”.
Ten ogólnopolski program zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i realizowany od 2004 roku skupia uwagę społeczną na problemach upowszechniania czytelnictwa, roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyja popularyzacji różnych form pracy z czytelnikiem.
Nasz „Tydzień” świętowaliśmy od 14 do 18 maja 2012. Biblioteka stała się centrum wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych związanych z książką jako specyficznym medium rozrywki, wiedzy i inspiracji.

W poniedziałek, 14.05…
„Tydzień biblioteki” w obecności przedstawicieli klas uroczyście otworzyła pani dyrektor Renata Zamorowska, a chór uczniów z klasy II a uświetnił inaugurację odśpiewaniem  hymnu biblioteki.    
Otworzyliśmy akcję „Bookcrossing”, zapraszając zebranych do uwalniania książek.
Tego dnia gościliśmy dzieci na dwugodzinnych warsztatach „Dziecko twórcą i autorem książek”. Uczniowie tworzyli książki uruchamiając swoją kreatywność i ilustrując je wyklejankami z różnych materiałów.
Przez cały tydzień uczniowie oddawali głosy na swoje ulubione książki w ankiecie „Książkowe przeboje SP 23”.

We wtorek, 15.05…
Dużą publiczność zgromadziło czytanie fragmentów książki pani Beaty Mróz Gajewskiej „Księżyc po drugiej stronie dachu”. Na kolejnych przerwach wszyscy śledziliśmy z zainteresowaniem i rozbawieniem perypetie bohaterów powieści.
Grupy „O” z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o sympatycznym Franklinie w wykonaniu uczniów klasy VI a z Klubu Przyjaciół Książki. Maluchy chętnie odpowiadały na pytania dotyczące lektury.
Po południu bawiliśmy się odgadując kalambury rysowane lub pokazywane przez uczestników turnieju.
W środę, 16.05…
Uczniowie klasy II b zainaugurowali kurs e-learningowy „Bezpieczni w Internecie” opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Dzieci zalogowały się na platformie cyfrowej i zrealizowały pierwsze moduły kursu, który będą kontynuować w Centrum Multimedialnym biblioteki szkolnej lub na własnych domowych komputerach. Kurs jest kontynuacją warsztatów „Dziecko w Sieci”, w których brali udział uczniowie klas I – III. 

Tego dnia przedstawiciele klas VI wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską – Rydel. Spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Bpa Dominika koncentrowało się wokół ostatniej książki poświęconej Janowi Heweliuszowi. Spotkanie zakończyło się prezentacją programu Stellarium, pozwalającemu na stworzenie na swoim komputerze własnego planetarium. Po spotkaniu był czas na rozmowę z autorką, zdobycie autografów i zakup książek.

Ten bogaty we wrażenia dzień zakończyły niezwykle udane warsztaty filcowania. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IV-VI oraz wielu nauczycieli. W trakcie warsztatów powstały niezwykle piękne, barwne dzieła, które z pewnością zachęcą ich twórców do kontynuowania artystycznych wysiłków… 

 
W czwartek, 17.05…
Tego dnia wiele radości sprawiły nam zabawy z Klanzą z udziałem Klubu Interesującej Książki i innych zainteresowanych. Zabawna wersja znanej bajki „Czerwony Kapturek” i barwna, wirująca podczas zabaw chusta na pewno zapadły w pamięć uczestnikom zajęć.

Czytanie fragmentów książki „Po drugiej stronie dachu” przez uczniów z Klubu Przyjaciół Książki stanowiło dobry wstęp do niezwykle interesującego spotkania uczniów klas VI z autorką książki i nauczycielką naszej szkoły panią Beatą Mróz Gajewską. Sprowokowana pytaniem o początki swojej pisarskiej pasji przeczytała nam swoje młodzieńcze opowiadanie wyróżnione w konkursie „Na Przełaj”. Żywą dyskusję o pracy pisarza zakończył minikonkurs na najciekawsze zakończenie sytuacji opisanej we fragmencie powstającej dopiero książki pani Beaty. Wszystkie twórcze wysiłki uczniów odczytane na gorąco przez panią Beatę okazały się bardzo interesujące. Trzy najciekawsze próby autorka nagrodziła swoimi książkami. 


W piątek, 18.05…
W piątek zainicjowano kolejną wielką zbiórkę podręczników i innych książek dla polskich szkół na Litwie i Białorusi. Książki będą zbierane i gromadzone w bibliotece szkolnej do końca roku szkolnego.
Ogłoszono również konkurs literacko-plastyczny „Książka i biblioteka przyszłości” – regulamin konkursu na stronie biblioteki szkolnej – w zakładce konkursy.
Emocjonującym akcentem kończącym wydarzenia „Tygodnia biblioteki” był turniej „Jengi” oraz gry „Mistrz słowa”.  Obie gry wymagały połączenia niezwykłej zręczności i wysokiej sprawności intelektualnej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza